PageRank ukazatel


Máte hodně digitálních fotek nechte si vyrobit fotoknihu Prace doma po internetu bez vstupních poplatků CZIN.eu

Toplist: Fotodarky zhotovení
Zpětné odkazy Seznam českých a slovenských internetových stránek
optimalizace PageRank.cz Informace
NRX.cz
Katalog odkazů
MPalán.cz
ONLINE-ONLINE.cz
.: EM-LINKS :.
Hyperkatalog
SEO Seznam
Katalog-odkazů.cz
najdu
AMOK
Katalog webů
SeoLink.cz
Katalog 1x.cz
Katalog is
Katalog stránek
katalog stránek Začátek.cz

Osvětlení pracovních ploch

Osvětlení prac. plochy        Nasvícení pracovní plochy LED diodami je velmi efektní do určité míry i jednoduché. Můžete si například koupit sadu LED diod se zdrojem. Stačí přilepit diody na spodní hranu horních skříněk a zdroj dát do zásuvky a je to (podle prodejce). Pozor, tato sada neobsahuje vypínač a ze zdroje je drát ukončen dvěma pocínovanými drátky. Taktéž pásek diod je zakončen pocínovanými drátky. Propojení je na vás. Já bych vybral jiný zdroj, který bych přilepil, nebo přišrouboval pod skříňku i s vypínačem, který bych dal na stranu 230V abych odpojil po vypnutí i zdroj, který má sice minimální, ale přece nějaký odběr i když jede na prázdno.

LED lišta        Další praktickou věcí je jak silně pracovní plochu osvítíte. Tím mám na mysli, kolik světla by mělo dopadat na pracovní plochu. Spodní hrana skříněk je od pracovní plochy vzdálená přibližně 0,5m. Asi před šesti roky (to ještě nebyly na trhu vysoce svítící páskové LED diody) jsem tento problém řešil. Po dlouhém vybírání jsem nakonec vybral dvě zářivky 60 cm dlouhé, ale výkonnější než jsou běžně dostupné. Běžně k dostání jsou 13W já jsem nainstaloval 21W. Rozdíl je ve světelném toku. 13W zářivka má světelný tok cca 600lm a 21W zářivka má světelný tok cca 960lm a to je přesně ten světelný tok, který bych doporučoval, po mých zkušenostech, pro osvětlení pracovní plochy. Výše zmiňovaná sada LED diod má světelný tok jen 300lm/m, to by znamenalo instalovat dva až tři pásky vedle sebe. (poznámka: hlavně v kuchyni opravdu důkladně odmastěte povrh před nalepením LED diodové pásky aby lepidlo dobře drželo)

Stupnice Kelvina        Ještě než začnete nakupovat tak si rozmyslete jakou barvu světla zvolíte, můžete vybírat až ze čtyř různých zabarvení LED diod. Já osobně pro pracovní plochy doporučuji "denní bílou", nebo "teplou bílou".

       Na osvětlení pracovních plochy bych upřednostnil výkonnější LED diody mají světelný tok 900lm/m. Jen do kuchyně by se spíše hodil pásek zalitý silikonem, lépe se udržuje.

Osvětlení prac. plochy Lišta pro LED        Dalším aspektem při nasvícení pracovní plochy je vyzařovací úhel LED diod, ten je 120°. Jestliže zase budeme uvažovat o nasvícení pracovní plochy u kuchyňské linky a diody budou přilepené na spodní straně skřínek, je tento úhel víc jak dostatečný a zároveň pokud stojíme a něco děláme na pracovní desce nejsme oslněni zdrojem světla, protože hrana skříněk zdroj světla je zacloní. Lišta pro LED Osvětlení prac. plochy Pokud máte skříňky výše, nebo jste menšího vzrůstu, nebo kuchyňská linka je např. hned vedle jídelního stolu (kde by sedícím lidem svítily LED diody do očí), je potřeba zajistit zaclonění.
       Elegantně se to vyřeší třeba rovnou při koupě nové kuchyně malým "soklíkem" asi 1,5cm až 2cm kolem spodních skříněk. Potom jen nalepit LED diody do správné vzdálenosti od soklíků Lišta pro LED Osvětlení prac. plochytak, aby diody osvětlovaly jen pracovní plochu. Další velmi elegantní možností je nechat si zafrézovat lištu pro LED pásky přímo do spodní desky horních skříněk.
       Pokud vám kuchyň již stojí a po nalepení pásky by docházelo k oslnění, tak je velni praktické použít lišty pro LED pásky . Tím, že se pásek "utopí" liště, se vyzařovací úhel a tím se dobře a elegantně odstíní LED pásky. A pokud vyberete lištu se sklem, nemusíte kupovat zalité pásky silikonem. (dejte si pozor pro jakou šíři LED pásky je lišta určena, aby se tam LED páska vešla dovnitř.)